موشن گرافیک چیست ؟

موشن گرافیک چیست ؟

اگر هراز چندگاهی به دنیای وب سرمیزنید ، و یا اگر دستی در زمینه تبلیغات ، انیمیشن سازی و یا گرافیک و طراحی دارید ، حتما نام “موشن گرافیک” یا به عبارتی دیگر “گرافیک حرکت” یا “گرافیک متحرک” به گوشتان خورده است . موشن گرافیک از دسته فناوری های بسیار جالب و مورد استفاده است که مدتی است به طرز قابل توجهی فراگیر شده است .

اگر شما نیز نام “موشن گرافیک” را شنیده اید ، ولی اطلاعات کافی و جامعی درباه آن ندارید ، این مقاله برای شماست .

 

موشن گرافیک (Motion Graphic) چیست :

 

موشن گرافیک

 

انیمیشن تصاویر و صدا را گرافیک متحرک می نامند. به عبارت دیگر ، بردارهای تصویر توسط یک سناریوی خاص متحرک می شوند و سپس صداگیر توسط بلندگو در حرکت گرافیکی انجام می شود تا مفاهیم را کاملاً منتقل کند.

واژه ی موشن گرافیک برگرفته از دو کلمه ی motion به معنای حرکت و کلمه graphic به معنای گرافیک (به منظور استفاده از تصاویر گرافیکی) است . 

با توجه به تعاریف بالا ، موشن گرافیک را میتوان به زبان ساده انیمیشن ها ، یا تصاویر گرافیکیِ متحرکی درنظر گرفت که معمولا با صداها ترکیب میشوند . 

تفاوت موشن گرافیک با انیمیشن در این است که انیمیشن یک فرایند داستانی و طولانی دارد ، ولی موشن گرافیک کوتاه است و در جهت اهداف تبلیغاتی و آموزشی استفاده میشود.

طراحی موشن گرافیک :

گرافیک حرکت یا علم صدا با گرافیک های فانتزی 2D و 3D می تواند یکی از بهترین راه های تبلیغات ویدیویی باشد زیرا بسیار ارزان تر از تیزر دوربین فیلمبرداری است و با استفاده از نرم افزارهای مخصوص موشن گرافیک درست میشود .

نرم افزارهای مورد استفاده در طراحی موشن گرافیک :

Adobe After Effects

Photoshop

Illustrator

ادوبی افترافکت Adobe After Effects :

Adobe After Effects

 

افترافکت نرم افزاری برای ایجاد جلوه های دیجیتالی بصری ، گرافیک حرکت و برنامه های مختلف عناصر بصری است که توسط Adobe Systems ساخته شده و در روند پس از تولید در فیلم سازی و تولید تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فتوشاپ Photoshop :

Adobe Photoshop

 

در ابتدا نرم افزار فتوشاپ برای ویرایش عکس طراحی شده بود ، اما قابلیت های آن فراتر از آن است. این نرم افزار تقریبا در هر گرافیک دو بعدی و سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد و گرافیک های حرکتی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با استفاده از فتوشاپ می توانید تصاویر را تغییر اندازه دهید ، هر بخشی از تصویری را که می خواهید در فیلم گرافیکی متحرک خود استفاده کنید حذف کنید و با استفاده از ابزارهای پیشرفته و فیلترهای فتوشاپ طراحی های زیبایی ایجاد کنید.

 

ایلوستریتور  Illustrator :

Adobe Illustrator

 

ایلوستریتور در فارسی به معنای تصویرگر است و یکی از محصولات گرافیکی شرکت Adobe است. Illustrator یک نرم افزار بردار است و تمام محاسبات آن بر اساس ریاضیات (تفاوت بردار و پیکسل) انجام می شود. با استفاده از این نرم افزار می توانید اشکال و تصاویر برداری ایجاد کنید. محیط Illustrator بسیار شبیه به فضای کاری فتوشاپ است و این دو نرم افزار بسیار به هم پیوسته اند به طوری که می توان به راحتی به پرونده های منبع باز دسترسی پیدا کرد. رقیب اصلی Adobe Illustrator نرم افزار CorelDraw است که یک نرم افزار گرافیکی منسوخ است و هنوز هم طرفداران خود را دارد.

کاربرد های موشن گرافیک :

وقتی می خواهید کلیپی تبلیغاتی تهیه کنید ، قطعاً به دوربین ، نورپردازی ، صدا و بازیگر و سپس ویرایش ویدیو احتیاج دارید. که این موارد نیز نیاز به هزینه های کلان ، صو همچنین صرف وقت و هزینه ی بسیار است .اما در موشن گرافیک  فقط ویرایش و صدا دارید و مابقی توسط رایانه پخش می شود. بنابراین منطقی است که حرکت گرافیکی را کم کنید.

از طرف دیگر گرافیک های متحرک بسیار جذاب هستند. به همین دلیل است که صاحبان بسیاری از کسب و کارها خدمات موشن گرافیک را به عنوان معرفی کننده محصول و خدمات شرکت خود انتخاب میکنند . برنامه های کاربردی گرافیک حرکت می تواند شامل تیزرهای تبلیغاتی ، انیمیشن های 2D ، معرفی محصول یا خدمات ، ایده های تبلیغاتی و برنامه های آموزشی و موارد دیگر باشد.

قابل به ذکر است که با توجه به توسعه ی روزافزون این فناوری تاثیرگذار در امور تبلیغاتی ، آموزشی و فرهنگی ، میتوانید به راحتی و باچند کلیک ، ویدئو و یا تیزر تبلیغاتی خود را سفارش دهید و در کمرین زمان ، محصول و یا خدمت موردنظر خود را به دیگران معرفی کنید .

با توجه به موارد گفته شده ، اگر صاحب کسب و کار و یا وب سایتی نوپا هستید ، و یا حتی اگر میخواهید برنامه های آموزشی و فرهنگی خود را با صرف هزینه ای کمتر و تاثیری بیشتر عملی کنید ،استفاده از خدمات موشن گرافیک گزینه بسیار مناسبی برای شما میباشد .

فاطمه فولادکار

نویسنده از: ۱۳۹۸-۰۵-۲۰

دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر.
همواره در تلاش برای یادگیری و رشد و توسعه فردی ?

دیدگاه خود را بنویسید