صداگذاری موشن گرافیک + 12 افکت صوتی محبوب و کاربردی

صداگذاری موشن گرافیک + 12 افکت صوتی محبوب و کاربردی

طراحان موشن گرافیک زمان نسبتا زیادی را صرف ساخت کاراکترها و متحرک کردن آن ها میکنند . با این وجود بدون استفاده ی موثر از صدا در موشن گرافیک ،ممکن است تلاش آنها بسی بیهوده به نظر رسد. استفاده از انیمیشن های جذاب و رنگ های نشاط آور در موشن گرافیک تاثیری شگرف در جذب مخاطب دارد، با این وجود صداگذاری موشن گرافیک امری ضروری جهت جلب توجه بیننده است .

یک موشن گرافیک خوب با وجود تمام زمان صرف شده بر آن ، بدون صداگذاری مناسب هیچ جذابیتی برای مخاطب نخواهد داشت . 

با ما باشید تا از تاثیر صداگذاری در موشن گرافیک بیشتر بدانیم.

استفاده از افکت های صوتی مناسب در زمان مناسبی از موشن گرافیک اهمیت بسیار ویژه ای دارد .صداهای جذاب و گیرا میتواند باعث جذب هرچه بیشتر بیننده شود . در نقطه ی مقابل استفاده از صداهای نامناسب در زمان نامناسب میتواند اثری منفی بررروی ذهن مخاطب برجای بگذارد . بنابراین انتخاب جلوه های صوتی هرچه بهتر برای صداگذاری موشن گرافیک شما ، جذابیت آن را دوچندان خواهد کرد.

تقریبا 70% تاثیرگذاری یک موشن گرافیک وابسته به صدای آن، و 30% دیگر مربوط به تصاویر و جلوه های انیمیشینی آن است. پس اگر طراح موشن گرافیک هستید و تاکنون از اهمیت صداگذاری بر موشن گرافیک های خود غافل بوده اید ، دیگر وقت آن است که به دنبال افکت های صداگذاری مناسبی برای موشن خود باشید.

محبوب ترین و کاربردی ترین افکت های صداگذاری موشن گرافیک چه صداهایی هستند ؟

1. صدای جمعیت و همهمه

از پراستفاده ترین صداها جهت استفاده در موشن گرافیک ، صدای جمعیت و شلوغی و صحبت مردم است . اگر میتوانید جمعی از مردم را در اتاقی جمع کنید تا بتوانند صدای همهمه را در میکروفونی شبیه سازی کنند که چه بهتر. اگر نه با دانلود این صدا حسی طبیعی را در موشن گرافیک خود بسازید.

2. صدای لوازم جنگی و انفجار

با توجه به ساخت تعداد بسیاری موشن گرافی های مربوط به جنگ ، استفاده از صدای شلیک گلوله و یا انفجار های پس زمینه بسیار لازم و ضروری به نظر میرسد.

3. صدای لوازم نقلیه

اکثر موشن گرافی هایی که ساخته میشوند ، شامل کاراکترهایی در فضای عمومی و خیابان ها هستند . به همین دلیل استفاده از صداهایی مانند صدای هواپیما ، ماشین ، قطار و یا موتورسیکلت بسیار لازم و ضروری به نظر میرسد.

4. صدای زنگ در و تلفن

اگر دقت کرده باشید تا کنون بسیار صدای زنگ در و تلفن را در انیمیشن های گوناگون شنیده اید . این صداها نیز تاثیر بسزایی در زنده کردن و روح بخشیدن به انیمیشن شما خواهند داشت.

افکت های صوتی

5. صدای حیوانات و پرندگان

صدای حیوانات و پرندگان نه تنها برای فضاهای طبیعی ، جنگل ها و کوه و دشت کاربرد دارند ، بلکه برای فضاهای شلوغ شهری نیز پرکابرد هستند . به گوش رسیدن صدای پرندگان و گنجشگان را در فضای شلوغ و در میان همهمه مردم تصور کنید . بدون شک نمیتوان منکر حس خوب و طبیعی ای که از این گونه صداها به انسان منتقل میشود شد.

6. صدای باد، باران و رعد و برق

این گونه صداها نیز علاوه بر محیط طبیعی و آزاد ، برای محیط شهری نیز کاربرد دارند . به گوش رسیدن صدای عوامل طبیعی و زنده در انیمیشن شما بیش از آنچه که فکرش را میکنید به موشن گرافی شما روح و زندگی میبخشد.

7. صدای آژیر

طبیعتا برای به تصویر کشیدن یک صحنه ی تعقیب و گریز و یا گذر کردن یک آمبولانس از خیابان ، به صدای آژیر نیاز خواهید داشت .

8. صدای تشویق و دست زدن حضار

به نظر میرسد صدای دست زدن حضار و تشویق مردم از جمله ضروری ترین افکت های صوتی هر موشن گرافیست باشد تا بتواند جلوه ی بهتری به موشن خود بدهد.

9. صدای ضربان قلب

بسته به موضوع و نوع موشن گرافی شما ، صداهایی مانند صدای ضربان قلب میتواند جلوه ای بسیار طبیعی به گرافیک متحرک شما بدهد .

10. صدای قدم زدن و دویدن

اینگونه صداها برای حس بخشیدن به یک موشن گرافیک حرفه ای گزینه ای عالی هستند . صحنه های تعقیب و گریز ، دویدن و یا قدم زدنی ساده هم با وجود صدای مناسب باعث بوجود آمدن جلوه ای ناب میشود .

11. صدای باز و بسته شدن در

تقریبا در هر گرافیک متحرک یا انیمیشن کوتاهی ، صداهای مربوط به زنگ در و باز و بسته شدن آن استفاده میشود . طبیعتا باز و بسته شدن در با صدایی مناسب بسیار حرفه ای تر به نظر خواهد رسید.

12. صدای شکسته شدن اجسامی مانند شیشه

در صحنه های فرار،دزدی،تعقیب و گریز ، و یا حتی برای نشان دادن جمع نبودن حواس کاراکتر انیمیشن ، صدا و صحنه ای برای به تصویر کشیدن پارس کردن سگ ، باز و بسته شدن در ، و شکسته شدن اجسامی مانند شیشه میتواند کاربرد فراوانی داشته باشد.

 

فاطمه فولادکار

نویسنده از: ۱۳۹۸-۰۵-۲۰

دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر.
همواره در تلاش برای یادگیری و رشد و توسعه فردی ?

دیدگاه خود را بنویسید