سفارش طراحی مجله و کتاب حرفه ای در مشهد

اگر به دنبال اطلاعات لازم در مورد طراحی مجله هستید، اگر می خواهید در مورد فرآیند صفحه آرایی طراحی کتاب و مجله واقف شوید، اگر به دنبال محلی برای سفارش طراحی مجله و کتاب در مشهد هستید، با وب سایت طراحی گرافیک همراه باشید.

تاریخچه کتاب و مجله

بیان تاریخچه کتاب از آن جهت مهم و دارای اهمیت است که ما را با دلایل اصلی ایجاد کتاب آشنا خواهد کرد. طی تحقیقات و از مدارک کشف شده، حدود 2700 سال پیش از میلاد، سومریان کتابخانه های شخصی و مذهبی خود را داشته اند. کتابخانه تلو بیش از 30000 لوح گلی داشته است. خط میخی را می توان به عنوان کهن ترین نظام نگارشی بشر دانست، ابزار نوشتن در خط میخی، نوعی فلز تیز شبیه به میز بوده است، برای راحتی کار نگارش معمولا از گل نرم، عاج یا چوب استفاده می کردند. جالب است بدانید در گذشته عده ای برای شغل ساخت کتاب های گلی انتخاب می شدند و به آن ها آموزش های لازم داده می شده است، تا بتوانند کتاب های گلی را در کوره مخصوص بپزند تا برای کاتبان کتاب ها آماده شود.

منظور از صفحه آرایی چیست

در یک تعریف کلی می توان گفت صفحه آرایی زیر شاخ ای از گرافیک است که در آن طراح تمام سعی خود را برای زیبا سازی و نوشته ها و تصاویر به کار می برد تا خواننده برداشت درستی از تصاویر و متن داشته باشد. صفحه آرایی را می توان به مثال هنری دانست که توسط آن طراح، فونت های مورد نظر، اندازه کلمات، فاصله های خطوط از هم، فصله از اطراف، جای گذاری مناسب عکس ها، طراحی بصری زیبا و غیره انتخاب و مورد استفاده قرار می دهد. در یک تعریف کلی صفحه آرایی به تمام فعالیت های قبل از چاپ نشریه یا کتاب گفته می شود. از نظری می توان صفحه آرایی را هنر جذب نگاه و توجه مخاطب دانست، هر چه این طراحی اصولی تر و استاندارد تر انجام شود، مخاطبان بیشتری به سمت آن کتاب، مجله یا نشریه خواهند رفت. در گذشته صفحه آرایی به وسیله دست انجام می شده است، در حال حاضر با توجه به ساخت نرم افزارهای متعدد کار طراح و صفحه آرا به طور محسوسی آسان تر و خلاقانه تر شده است.

صفحه آرایی کتاب و مجله چیست
صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی از کجا و به چه شکلی شروع می شود

در اولین قدم برای شروع صفحه آرایی شما باید یونیفورم یا ماکت را طراحی کنید. نکته مهم و ضروری که باید به خاطر داشته باشید این است که صفحه آرایی بسته به نوع کار متفاوت خواهد بود و تنها به این دلیل که همه کارها صفحه آرایی هستند، آن ها را به یک شکل و یک نوع صفحه آرایی کرد. طراحی ماکت بسته به نوع صفحه آرایی ( صفحه آرایی کتاب، صفحه آرایی روزنامه و صفحه آرایی مجله ) متفاوت خواهد بود.

مهم ترین عمل برای یادگیری طراحی و صفحه آرایی دیدن نمونه های خارجی و ایرانی است. حتما بعد از دیدن نمونه ها سعی کنید طرحی از آن را روی کاغذ بکشید، به مرور این طرح را کامل تر کنید، نتیجه کار مهم نیست، مهم این است که شما عادت به طراحی کتاب و مجله پیدا کنید و ذهن به خودی خود شروع به فعالیت و کار می کند.

شیوه ها و روش های متداول صفحه آرایی کتاب و مجلات

هر مجله و کتابی که طراحی می شود از یک ساختار و روش خاصی پیروی می کند در بین طراحان شیوه های  صفحه آرایی خاصی برای مجلات، کتاب ها و کتاب های عکس و غیره وجود دارد، در زیر به معروف ترین و پر استفاده ترین روش های طراحی کتاب و مجله اشاره شده است.

شیوه صفحه آرایی ژورنالی

از این شیوه بیشتر در مواقعی استفاده می شود که تعداد تصاویر زیاد و تعداد صفحات کم باشد. این شیوه را می توان پر طرفدار ترین شیوه صفحه آرایی برای مجلات دانست. در روش صفحه آرایی ژورنالی هر صفحه به صورت یکتا صفحه بندی می شود ولی در کل صفحات از یک روند و طرح هنری و دیداری استفاده می شود.

شیوه صفحه آرایی کتاب های رمان و علمی

در صفحه آرایی کتاب های رمان معمولا از شیوه تک ستونی استفاده می شود، هرچند بسته به موضوع و نظر طراح از شیوه دو ستونی هم استفاده می شود. می توان بر اساس یک قانون کلی گفت، هرچه محتوای کتاب رسمی تر و علمی تر باشد، طراحی تک ستونی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ( برای کمک به تمرکز بیشتر و عدم پرش چشم )

شیوه صفحه آرایی کتاب های عکس

این شیوه صفحه آرایی را می توان خلاقانه ترین نوع طراحی و صفحه آرایی کتاب دانست. در این شیوه طراح از روند و شیوه خاصی پیروی می کند و طراحی ها به صورت نیم صفحه، تمام صفحه و دو صفحه انجام می شود.

شیوه صفحه آرایی مجلات خبری

در مجلات خبری به دلیل کوتاه و بلند بودن خبرها، عموما شیوه طراحی این مجلات به صورت 3 ستونی است، تا بتوان به راحتی اخبار را در آن جایگذاری کرد. این شیوه برای طراحان خلاق بسیار مناسب است.

شیوه صفحه آرایی مجلات و کتاب های علمی

کتاب ها و صفحات علمی به طور معمول تک صفحه طراحی می شوند، در این شیوه طراحی حداقل انعطاف در نوع و محل قرارگیری جدول ها و تصاویر وجود دارد. در طراحی صفحات علمی بیشترین استفاده از  جداول، نمودارها و فرمول نویسی ها را شاهد هستیم.

طراحی مجله یا صفحه آرایی مجله چیست

طراحی مجله را می توان از طراحی روزنامه متفاوت دانست، چرا که مخاطبان مجله افراد تخصصی اند ولی در روزنامه مخاطب عام است، مجله از لحاظ قطع کوچکتر از روزنامه است، مجله شیرازه و نیاز به نوعی صحافی دارد ولی روزنامه بدون دوخت و منگنه در لابه لای یک دیگر قرار می گیرد. همچنین تاریخ مصرف روزنامه برای یک روز است ولی مجله تاریخ یک روزه ندارد.

تقسیم بندی های طراحی مجله ها بر اساس کاربرد آن

طراحی مجلات تخصصی

این مدل مجله همان طور که از نامش پیداست در یک زمینه خاص فعالیت می کند و در آن زمینه سررشته دارد و صاحب سبک می تواند باشد. زمینه های مانند : کشاورزی، طراحی گرافیک، موفقیت و غیره

طراحی مجلات درون سازمانی

این مجلات در دانشگاه ها و در سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. مجلات دانشجوی را می توان یک نمونه از این مجلات دانست. عموما این مجلات در زمینه اطلاع رسانی به افراد سازمان یا کارمندان سازمان فعالیت می کنند.

طراحی مجلات سرگرمی یا مصرفی

این مجلات به دلیل مخاطب عام و عمومی آن به مجلات پر مصرفی معروف شده اند، از این مدل مجلات می توان به مجلات سرگرمی و یا آموزشی نام برد.

استاندارد ها و تکنیک های شناخته شده در طراحی جلد مجله

طراحی جلد مجله از جمله کارهای است که طراحان علاقه زیادی به انجام آن دارند. در طراحی جلد مجله یک صفحه A4 در اختیار طراح قرار داده می شود و طراح به سلیقه خود متن و تصاویر را در کنار یک دیگر قرار می دهد تا طرح نهایی آماده شود. در زیر به چند تکنیک در طراحی جلد مجله اشاره خواهیم کرد.

کنتراست یا تضاد رنگی بین پس زمینه و متن ها ایجاد کنید

اگر کمی به جلد مجلات نگاه کرده باشید خواهید دید که بخش عمده طرح جلد مجله را یا یک عکس و یا یک طرح گرافیکی گرفته است. از این رو تصویری یا طرح گرافیکی به کار رفته در روی جلد باید از کنتراست خوبی برخوردار باشد، همچنین برای خوانایی بهتر متون در روی جلد طراح باید به تفاوت رنگ پس زمینه و رنگ متن توجه ویژه ای داشته باشد.

متن های سه بعدی در جلد مجلات، جذاب برای مخاطبان

اگر طراح کمی ذوق و سلیقه به خرج دهد می تواند طرح جالبی به وسیله  افکت های سه بعدی ایجاد کند. متداول ترین روش ایجاد بعد در متن ها گذاشتن چند لایه روی هم دیگر است، به عنوان نمونه می توان عنوان اصلی را در پایین و عنوان های فرعی دیگر را در بالا قرار داد.

جلد مجله را بوم نقاشی و طراحی کنید!

همان طور که در بالا اشاره شد استفاده از تصاویر و طرح های گرافیکی در مجلات بسیار مرسوم است، از همین رو طراح می تواند با ترکیب تصاویر و نقاشی ها جلد مجله ای خیره کننده بسازد. البته باید یک نکته مهم را در نظر گرفت، طراح باید سلیقه و موضوع مجله را همواره در ذهن داشته باشد و طراح نمی تواند از هر نقاشی در روی جلد مجله استفاده کند.

مانند ارتش، سلسله مراتب را در تایپوگرافی رعایت کنید

هرچند این نکته کاملا واضح است و تمام طراحان آن را رعایت می کنند. به عنوان مثال اگر تیتری دارید که اهمیت بالایی دارد آن را باید در صدر تایپوگرافی استفاده کند و اگر این سرتیتر، زیرتیتر های مختلفی دارد باید از فونت با سایز کوچک تر استفاده کنید.

نکته کلی در تایپوگرافی این است که: موضوع و عنوان اصلی مجله باید از همه موارد موجود در صفحه بزرگ تر و درشت تر باشد.

و اما نکته آخر در مورد طراحی مجلات

حالا که با چند تکنیک در طراحی جلد مجله آشنا شدید، سعی کنید کمی دقیق تر مجلات را نگاه بیاندازد و ببینید آن ها در کنار این تکنیک ها از چه نوع تکنیک های استفاده می کنند.

طراحی جلد و صفحه آرایی کتاب

در تعریف جدید، کتاب یعنی مجموعه ای از صفحات کاغذ که در هر صفحه مطالبی چاپ شده است و به وسیله عطف به یک دیگر متصل شده اند و به وسیله جلد پوشیده می شود. اگر جنس این جلد کتاب از مقوای نازک باشد، مانند گلاسه، به آن جلد اصطلاحا شومیز گفته می شود. دیگر کتاب ها که از مقوای سخت تر استفاده می شود به آن ها اصطلاحا زرکوب یا گالینگور می گویند. صفحات متن کتاب از عدد فرد شروع می شود، در کتاب های فارسی صفحه که در سمت چپ است عدد فرد است و در کتاب های لاتین صفحه سمت راست عدد فرد قرار می گیرد.

تعریف دقیق کتاب و ساختار اجزای کتاب

کتاب را می توان مجموعه ای از برگه ها و صفحات نوشته شده یا خالی دانست که به وسیله جوهر یا مواد دیگر محتوای آن تامین می شود. کتاب ها انواع مختلفی از قبیل کتاب چاپی، کتاب الکترونیکی، کتاب صوتی و کتاب های دست نویس دارد.

از لحاظ فنی یک کتاب از چه اجزایی تشکیل شده است

اولین صفحه کتاب را جلد و صفحه بعدی آن را آستر بدرقه می گویند. همچنین به اولین برگ هر کتاب پیشواز گفته می شود. در تصویر زیر اجزای یک کتاب به خوبی مشخص است.

اندازه (قطع) کتاب ها

کتاب ها در اندازه و سایز‌های مختلفی تولید می شوند. در صنعت چاپ به اندازه کتاب قطع کتاب گفته می شود، به طور کلی قطع کتاب براساس عرض و طول کتاب سنجیده می شود. دلیل ایجاد اندازه های مختلف برای کتاب، استفاده متناسب با کاربردش بوده است. به عنوان نمونه قطع جیبی برای این ایجاد شده است که حمل و نقل کتاب راحت تر انجام شود. پس استفاده از اندازه های مختلف به دلیل راحتی و موثر واقع شدن است. اولین کسی که قطع وزیری را ایجاد کرد، آلدوس مانوتیوس بود او اهل ونیز بود و با این قطع توانست حمل و نقل کتاب را راحت تر کند و در مصرف کاغذ نیز صرفه جویی کند.

برخی از اندازه های متداول در صنعت چاپ که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند

اندازه متداول و پر استفاده در هر کشور را دو عامل مهم تعیین می کند:

  • سایز کاغذهای موجود در کشور
  • کاربرد و ماهیت کتاب در آن کشور
قطع کتاب اندازه به سانتیمتر ابعاد حدودی استاندارد کاغذ برای شیت بندی
قطع رحلی بزرگ 33*23 B4 50*70
قطع رحلی 28*21 A4 45*60
قطع وزیری 23*16.5 B5 70*50
قطع رقعی 21*14 A5 45*60
قطع ربعی 16.5*12 B6 70*50
قطع خشتی بزرگ 22*22 70*50
قطع خشتی کوچک 19*19 45*60
قطع پالتویی بزرگ 22*11.5 70*50
قطع پالتویی کوچک 19*10 45*60
قطع جیبی 16*8 70*50


نرم افزارهای مورد نیاز برای طراحی مجله و کتاب

می‌توان گفت دیگر طراحی جلد و صفحه آرایی کتاب ها و مجلات با دست انجام نمی‌شود و طراحان از نرم افزارهای طراحی مجله و کتاب استفاده می کنند. نرم افزارهای کامپیوتری کار طراحی و صفحه آرایی کتاب، صفحه آرایی مجله و یا طراحی کاتالوگ را به طرز باور ناپذیری آسان نموده است. از عمومی ترین و مهم ترین نرم افزارهای صفحه آرایی می توان به نرم افزا ورد و ایندیزاین اشاره کرد. از نرم افزار ورد می توان به دلیل آسانی محیط کار و در دسترس بودن و یادگیری آسان در پروژه های کوچک و کارهای دانشجویی استفاده کرد، اما اگر می خواهید به صفحه آرایی به عنوان یک شغل نگاه کنید باید حتما با نرم افزار ایندیزاین کار کرده باشید و به آن مسلط باشید. در زیر لیست نرم افزارهای که با آن می توان صفحه آرایی کرد آمده است. تسلط به تمام این نرم افزارها نه لازم و نه در حد توان یک شخص است، پس از بین این نرم افزارها به یک الی دو مورد بسنده کرده و کار خود را پیش ببرید.

  • نرم افزار ادوبی ایندیزاین (Adobe InDesign)
  • نرم افزار کورل دراو (Corel Draw)
  • نرم افزار فری هند (Free Hand)
  • نرم افزار فتوشاپ (Adobe Photoshop)
  • نرم افزار کورک اکسپرس (Quark Express)
  • نرم افزار ادوبی پیج میکر (Adobe page Maker)

در صورت نیاز به سفارش طراحی مجله و کتاب در مشهد یا دیگر شهرهای کشور می‌توانید از طریق صفحه تعرفه طراحی مجله و کتاب اقدام نمایید.

آیا این محتوا برای شما مفید بود؟

فاطمه فولادکار

نویسنده از: ۱۳۹۸-۰۵-۲۰

دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر.
همواره در تلاش برای یادگیری و رشد و توسعه فردی ?

دیدگاه خود را بنویسید