کاربردهای موشن گرافیک و اهمیت آن

کاربردهای موشن گرافیک و اهمیت آن

دنیای طراحی و موشن گرافیک در چند دهه اخیر صعود چشمگیری داشته است. طراحان قبل از ساخت کارتون های متحرک از نقاشی روی کاغذ استفاده می کردند. اما امروزه غول های نرم افزاری ظاهر شده اند و امکان ایجاد انیمیشن های با کیفیت را فراهم آورده اند.

گرافیک ها ارتباط مستقیمی با زندگی بشر دارند و فیلم های گرافیکی ، به اصطلاح گرافیک حرکت (موشن گرافیک ) ، سهم بسزایی در صنعت هنر و بازار تبلیغات داشته اند. گرافیک های متحرک به دلیل جذابیت و انعطاف پذیری در انتقال پیام بسیار محبوب شده اند و بعضاً می توانند به دلیل تأثیر زیاد ، نظر یک جامعه را درباره یک موضوع مشخص تغییر دهند. در این مقاله قصد داریم نگاهی کوتاه به حرکت گرافیکی (موشن گرافیک) و کارکردهای آن داشته باشیم.

اولین قدم:

اولین و مهمترین قدم برای تعیین هدف تجارت ، تولید یک گرافیک متحرک است. برای افزایش فروش ، معرفی یک محصول یا بیان مزایای رقابتی و برندهای دیجیتال باید دقیقاً نحوه طراحی و ساخت Motion Graphics را بدانید. مکس موشن به جدیدترین استانداردها و شیوه های جهان پایبند است و یک انیمیشن گرافیکی حرفه ای و جذاب برای شما تولید می کند تا با انتشار آن ، تجارت خود را متحول کند.

کاربرد های موشن گرافیک:

گرافیک حرکت برای اهداف مختلف در تبلیغات و موارد دیگر استفاده می شود. برخی از مشاغل از موشن گرافیک برای معرفی یک محصول یا خدمات استفاده می کنند و برخی دیگر از یک محصول یا راهنمای کاربر برای کاربران خود استفاده می کنند. یکی دیگر از کاربردهای ان طراحی لوگو ،ارم و پویانمایی است که به اصطلاح به ان Motion Logo گفته می شود.

یکی دیگر از کاربردهای گرافیک حرکت ، معرفی طراحی رابط کاربری (UI) و انیمیت کردن منو و سایر بخشهای UI یک سایت یا برنامه است که یک حرکت گرافیکی است که برای معرفی یک وب سایت یا برنامه کاربردی و نمایش ویژگی ها و مؤلفه های مختلف طراحی شده است. طراحی و ساخت GIF هم نوع دیگر ان است. انتشار فیلم های گرافیکی متحرک در تلویزیون و رسانه های اجتماعی از جمله اپلیکیشن ، یوتیوب ، پخش ، تماشای و غیره اکنون نقش مهمی در برندسازی دیجیتال و رشد فروش داشته است.

موشن گرافیک

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک:

با وجود گسترش اطلاعات در زمینه های مختلف ازجمله هنر، بسیاری از افراد هرچند بصورت ناآگاهانه تفاوت چندانی بین دو هنر تجسمی انیمیشن و موشن گرافی قائل نمی شوند. اما برخلاف باورعموم، انیمیشن و موشن­ گرافیک در زمینه­‌ها و سرفصل‌های­ گوناگون با یکدیگر تفاوت‌های عمده‌­ای دارند که دانستن تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک به کسانی که در­عرصه های ­مرتبط­ شغلی مانند تبلیغات فعالیت دارند، می تواند کمک شایانی بکند. در این مطلب با مشاهده کلیپی درباره انواع مختلف انیمیشن و گرافیک های متحرک ، متوجه تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک شوید.

تولد

تاریخ دقیق تولد پویانمایی (هنر انیمیشنه)و موشن گرافیک دقیقاً مشخص نیست زیرا افراد مختلف در طول تاریخ آثار و فعالیتهای مختلفی را در این زمینه داشته اند ، اما نکته قابل توجه این بود که “جورج ملیس” مرد فرانسوی بود ک در اوایل قرن بیستم انیمیشن Stop Motion را با عنوان “سفر به ماه” خلق کرد.

اما در مورد گرافیک های حرکتی (موشن گرافیک ) ، با وجود کار خود در دهه 1800 ، جان ویتنی این نخستین آمریکایی بود که در اواسط قرن بیستم از اصطلاح گرافیک حرکت (موشن گرافیک )استفاده کرد و همچنین اولین حرکت گرافیکی را در یک شرکت به همین نام تولید کرد.

عصر طلایی

عصر طلایی در دهه 1930 با انیمیشن ها و صدای انیمیشن ها آغاز شد.
این روند رو به رشد ادامه یافت ، با وجود دعواهایی مانند جنگ جهانی دوم و بحرانهای اقتصادی قرن بیستم که منجر به خسارات زیادی در استودیوهای انیمیشن برای پنجاه سال آینده شد.
انیمیشن سنتی از دهه 1980 رو به کاهش است و انیمیشن های انیمیشنی دوباره در هزاره سوم با ظهور انیمیشن رایانه ای و نگاه جدی تر سرمایه گذاران روبرو می شوند.
از طرف دیگر ، Motion Graphics با پیشرفت فناوری در مسیر پیشرفت قرار گرفته و همواره وابسته به فناوری بوده تا انیمیشن.

امروزه با توجه به اهمیت گرافیک های متحرک از سوی فیلمسازان ، صاحبان مشاغل ، مدرسین و مربیان فرهنگی آموزشی ، گرافیک های حرکت (موشن گرافیک ) از آنچه در دهه های گذشته بودند اهمیت بیشتری پیدا کرده اند .

فاطمه فولادکار

نویسنده از: ۱۳۹۸-۰۵-۲۰

دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر.
همواره در تلاش برای یادگیری و رشد و توسعه فردی ?

دیدگاه خود را بنویسید